HALF MARATHON

*Course Record

2021 WINNERS
MALE: Evan Gaynor (Perrysburg, OH), 1:13:44.92
FEMALE: Sara Polatas (Findlay, OH), 1:26:58.23
MALE MASTERS: David Padgett (Toledo, OH), 1:21:48.2
FEMALE MASTERS: Patty Raines (Walled Lake, MI), 1:43:26.06

2020 WINNERS (virtual only)

2019 WINNERS
MALE: Matt Lucas (Maumee, OH), 1:19:17.82
FEMALE: Genevieve Marchese (Toledo, OH), 1:26:54.18
MALE MASTERS: Charles Engle (Lancaster, OH), 1:22:24.05
FEMALE MASTERS: Barbara Bilow (Perrysburg, OH), 1:42:05.37

2018 WINNERS
MALE: Kiprop Mutai (Bowling Green, OH), 1:10:20.45
FEMALE: Mackenzie Chojnacky (Maumee, OH), 1:26:44.68*
MALE MASTERS: Nate Webster (Van Buren, OH), 1:21:56.85
FEMALE MASTERS: Mary Dressel (Whitehouse, OH), 1:39:28.23

2017 WINNERS
MALE: Eric Lagat (Toledo, OH), 1:08:46.0*
FEMALE: Sammie Zishka (Lancaster, OH), 1:28:52.3
MALE MASTERS: Jeffrey Lammers (Bowling Green, OH), 1:20:43.2*
FEMALE MASTERS: Amy Spieth (Napoleon, OH), 1:37:38.3*

QUARTER MARATHON

*Course Record

2021 WINNERS
MALE: Elliott Ramsey (Toledo, OH), 38:02.22
FEMALE: Brooke Tullis (Maumee, OH), 43:00.76
MALE MASTERS: Tomohiro Muramatsu (Canton, MI), 44:31.42
FEMALE MASTERS: Jenny Pereyda (Millbury, OH), 49:33.69

2020 WINNERS (virtual only)

2019 WINNERS
MALE: Daniel Garza (Dearborn, MI), 34:50.98
FEMALE: Aurora Rhonehouse (Toledo, OH), 46:46.9
MALE MASTERS: Alan Davies (Perrysburg, OH), 42:06
FEMALE MASTERS: Tisha Augustyniak (Maumee, OH), 52:48.29

2018 WINNERS
MALE: Jason Bumb (New Riegel, OH), 35:38.75*
FEMALE: Alexandra McMaster (Perrysburg, OH), 42:35.74
MALE MASTERS: Eric Glinski (Perrysburg, OH), 40:23.02*
FEMALE MASTERS: Rachel Kinsman (Archbold, OH), 46:17.52*

2017 WINNERS
MALE: David St. Louis (Pemberville, OH), 42:05.3
FEMALE: Sakiko Minagawa (Dublin, OH), 40:26.1*
MALE MASTERS: Kevin Loeffler (Holland, OH), 46:06.2
FEMALE MASTERS: Lori Mahoney (Sylvania, OH), 48:24.4

5K

*Course Record

2021 WINNERS
MALE: Daniel Garza (Dearborn, MI), 16:18.56*
FEMALE: Laura Pierce (Monroe, MI), 20:09.28
MALE MASTERS: Jack Nagel (Toledo, OH), 20:44.22*
FEMALE MASTERS: Rachael Kinsman (Archbold, OH), 21:23.12*

2020 WINNERS (virtual only)

2019 WINNERS
MALE: Chase Molden (Sylvania, OH), 18:56.76
FEMALE: Emily Van Wasshenova (Monroe, MI), 19:00.37*
MALE MASTERS: John Cramer (Maumee, OH), 22:12.44
FEMALE MASTERS: Tomato Ishida (Maumee, OH), 26:50.9